Mahon

Region Mahon był zamieszkany już 800 lat przed narodzeniem Chrystusa przez kupców fenickich, zatrzymujących się na Minorce w drodze na północ basenu Morza Śródziemnego. Dzisiaj stolica Minorki liczy oko ło 25 tys. mieszkańców. Jest to miłe i tętniące życiem miasto z architekturą o wyraźnych cechach angielskiego stylu georgiańskiego. Całe ulice, szczególnie Carrer Hannover, stanowiłyby doskonałe uzupełnienie londyńskiego pejzażu. Mahón jest również największym po Pearl Harbour portem naturalnym na świecie.

Miasto rozciąga się wzdłuż południowej strony dużej morskiej odnogi. Na północy mieszczą się luksusowe wille. Wejścia do portu w Mahón strzeże imponujący cypel La Mola (dziś teren wojskowy) i pozostałości fortu Sant Felip (obecnie muzeum wojskowe). Obydwa świadczą o minionej roli Minorki jako portu wojennego. W 1801 roku zawinęło do niego 1165 dużych statków. Dzisiaj jest on raczej senną przystanią.
Mahón to miasto, które należy zwiedzać pieszo, ponieważ sieć ulic jednokierunkowych i wąskich uliczek utrudnia ruch kołowy. Odległości między obiektami wartymi obejrzenia są niewielkie, a wokół ocienionych skwerów znajduje się wiele kawiarni zachęcających do krótkiego odpoczynku.

Zwiedzanie należy zacząć od położonego w górnej części miasta ocienionego Placa de S’Esplanada. Znajduje się tam biuro turystyczne, a tubylcy spotykają się w licznych kawiarniach i restauracjach. Nad placem górują dawne koszary i kilka wspaniałych rezydencji z XVIII w, w których mieszkali niegdyś hogaci kupcy i brytyjscy urzędnicy.
Większość sklepów mieści się przy Carrer de Ses Mol’l’res (znanej również jako Carrer de Dr Orfila), biegnącej od Placa de S’Esplanada aż do schodów prowadzących do portu w dole. Jest to strefa wyłącznie dla pieszych.

Dom pod numerem 25 przy Carrer dei Comte de CifuI’ntes, która zaczyna się w północno-zachodniej części Placa de S’Esplanada, zajmuje Ateneu, muzeum naukowe w Mahón. Zwiedzający mogą zobaczyć kolekcję różnorodnych muszli, wodorostów, minerałów, wypchanych ptaków, map, dawnych obrazów i wielu wytworów sztuki i rękodzieła Minorki. Muzeum jest prowadzone przez pełnych entuzjazmu członków miejscowego towarzystwa kulturalnego i historycznego.

Główny punkt orientacyjny miasta – kościół Santa Maria, leży na Placa de la Constitució. Pochodzi z XIII wieku, w XVIII w. został przebudowany przez Brytyjczyków, potem zaś był doszczętnie złupiony podczas hiszpańskiej wojny domowej. Najcenniejszym obiektem w nim są organy złożone z 3200 piszczałek, skonstruowane w Austrii w 1810 r. W lipcu odbywa się tu festiwal organowy.
Tuż przy kościele Santa Maria mieści się ajuntament (ratusz), Ten neoklasyczny budynek pochodzi z 1633 r, i został odrestaurowany w 1788 r. Obecnie szczyci się ogromnym zegarem wykonanym w Londynie – prezentem jednego z XVIII-wiecznych gubernatorów, sir Richar da Kane’a. We wnętrzu ratusza znajdują się portrety miejscowych dygnitarzy oraz francuskich i hiszpańskich gubernatorów. Warto odbyć spacer Carrer Port de Sant ROI aż do bramy Sant Roc, która stanowiła część XVI-wiecznych murów obronnych, wzniesionych dla obrony przed Barbarossą, słynnym korsarzem Morza Śródziemnego.

Kilka ulic dalej znajduje się Placa del Carme oraz zasługujący na zwiedzenie barokowy kościół Esglesia del Carme, na którego dziedzińcu odbywa się targ owoców, warzyw i produktów spożywczych, piętrzących się na straganach pośród kolumn. Właśnie tutaj należy kupować miejscowy ser i kiełbasę sobrassada. Targ rybny jest tuż obok, poniewzż cieszy się dużą popularnością, warto przyjść wcześnie rano, aby móc podziwiać barwne stoiska i skorzystać z wyboru.
Na północny zachód idąc ulicą Carrer Isabel II, natrafimy na Sant Francesc, kościół z XVIII w. o romańsko-barokowej fasadzie. Znajdująca się wewnątrz kaplica Niepokalanego Poczęcia stworzona została w oryginalnym stylu hiszpańskiego rokoka, charakteryzującym się nagromadzeniem detali i ornamentów. Stanowi ona przeciwieństwo tradycyjnych, nieoszczędnie zdobionych hiszpańskich kościołów barokowych.

Spacer po porcie w Mahon dostarcza wielu wrażeń. Warto zwrócić uwagę na llauts, charakterystyczne dla Balearów łodzie rybackie o spiczastym dziobie i rufie, budowane do dziś zgodnie z dawnym modelem arabskim. Domy na wybrzeżu zostały wzniesione bezpośrednio na falezach. Na cyplu Moll de Llevant znajduje się Cala Figuera, przystań dla jachtów, a jednocześnie tętniąca życiem część miasta, zachęcająca do włóczęgi po sklepach, wypicia szklaneczki dżinu o zachodzie słońca lub zjedzenia kolacji w jednej z licznych restauracji rybnych.