Architektura i sztuka

Typowym elementem architektury Balearów są niskie kamienne domy bielone wapnem, z których większość inspirowana jest stylem mauretańskim – pomieszczenia leżą wokół centralnie położonego patio z fontanną. Kilka znaczących postaci pozostawiło jednak tutaj swój ślad w postaci najciekawszych budynków na Majorce. Antonio Gaudi, znany, kontrowersyjny architekt kataloński, przybył do Palmy w 1902 roku, aby pomóc w odnawianiu katedry – jej obecny ołtarz jest świadectwem jego twórczości. Realizacje miejscowych architektów stanowiły kontynuację modernistycznego stylu Gaudiego. Np. zasługujący na uwagę wzór mozaiki na Casa Forteza Rey w Palmie, dzieło złotnika Lluisa Forteza Rey, swoimi niecodziennymi kolorami i formą budzi skojarzenia z budowlami Barcelony.

Większość architektonicznych skarbów Majorki znajduje się w Palmie, jak katedra La Seu, pałac Alrnudaina i wspaniała gotycka Sa Llotja, wzniesiona przez Marokańczyka Guillema Sagrerę w XV w. Dziś pełni ona funkcję centrum wystawowego. Również poza Palmą istnieją warte zobaczenia obiekty architektoniczne, takie jak Alfilbia koło Soller na zachód od Palmy, dawny, zniszczony mauretański pałac z czarodziejskimi ogrodami. Niektóre najstarsze domy Minorki z kolei noszą ślady wpływów brytyjskich. W Mahon można zobaczyć piękne rozsuwane okna i balustrady z kutego żelaza. W Villa Carlos (znanej także jako Es Castell lub Georgetown) na peryferiach Mahon eleganckie fasady brytyjskich koszar mogłyby z powodzeniem wtopić się w londyński krajobraz.

Majorka od dawna przyciągała artystów z kontynentu. Był wśród nich m. in. Joan Miro (1893-1983). Wyspa wydała też wielu utalentowanych własnych malarzy. Miquel Barcelo, ceniony artysta nowojorski, urodził się w Felanitx.

Górskie wioski, ciągle stanowią artystyczne enklawy, mimo że dzisiaj są nastawione bardziej na zysk niż na czystą sztukę. Organizowany jest doroczny konkurs malarstwa, a w samej Palmie doliczyć się można ponad 20 galerii sztuki, eksponujących prace miejscowych artystów. Niezależne stowarzyszenie galerii sztuki Balearów co dwa miesiące publikuje listę galerii i wystaw, aby na bieżąco informować publiczność o artystycznych nowinkach. Sami mieszkańcy Majorki to świadomi i entuzjastyczni odbiorcy sztuk pięknych, zachęcający artystów do twórczości swą przychylną sztuce postawą. Trudno wręcz zliczyć domingueros, niedzielnych malarzy morza i krajobrazów. Jednak to raczej dzieła jóvenes, młodych artystów, budzą zainteresowanie publiczności i prasy.