Palma De Majorka

Położona u brzegów zatoki Palma stolica Majorki zaskakuje swym eleganckim, kosmopolitycznym obliczem. Fasada majestatycznej, gotyckiej katedry góruje nad wybrzeżem, a kamienne mury Castell de Bellver wznoszą się wysoko nad dachami miasta. Długa promenada nad brzegiem morza jest wysadzona palmami, w porcie zaś stoją kolorowe rybackie statki i okazałe jachty. Rybacy nadal suszą w nim swoje niebieskie sieci, których obraz stanowi malowniczy kontrast na tle nowoczesnych samochodów i turystów.
Historia miasta Palma De Majorka sięga 1230 roku, kiedy Jakub I Zdobywca przejął Majorkę z rąk Maurów i zburzył większą część arabskich budowli. Przetrwały jedynie Banys Arabs (łaźnie arabskie). Między współczesnymi budynkami można odkryć wspaniałe rezydencje liczące 500 lat oraz kilka interesujących przykładów architektury gotyckiej, jak Sa Llotja, będąca dziś siedzibą wystaw.

Na brzegach zatoki Palma znaleźć można wszystko: od butików kreatorów mody na Avinguda del Rei Jaume III aż do cygańskich targowisk. W soboty warto wybrać się na Baratillo, słynny pchli targ, by kupić najtańsze sztuczne perły z Majorki. Równie obfity jest wybór restauracji i lokali – od fast foodu po dobrą kuchnię hiszpańską. Nie brak też nocnych rozrywek: dyskoteki techno, romantyczne tarasy kawiarni, można też przy dźwiękach hiszpańskiej gitary sączyć wino u stóp katedry.

Zwiedzanie Palma De Majorka


Większość interesujących miejsc, do których można dotrzeć pieszo, znajduje się w wąskich uliczkach wokół katedry. Pasmo zielonych palm ciągnie się wzdłuż murów Starego Miasta naprzeciw morza. Dawne fosy arabskie, dziś Passeig des Bom, tworzą zachodnią granicę Starego Miasta. Obrzeżony tarasami kawiarni Passeig jest miejscem spotkań wieczornych spacerowiczów.
Blisko południowego skrzydła La Seu rozciąga się tarasowo park, z którego otwiera się niezapomniany widok na wybrzeże. Zdobią go dzieła sztuki współczesnej, wśród nich godny uwagi fresk z ceramiki Joana Miro. W parkowym jeziorku, po którym pływają czarne łabędzie, odbija się katedra i Arc de la Drassana Musulmana, niegdyś brama prowadząca do królewskich doków, pamiątka arabskiej przeszłości miasta.
Budowa, rozpoczęta w 1230 r. po chrześcijańskiej reconquiście miasta przez Jakuba 1, została ukończona dopiero w XVII w. W XIX stuleciu przeprowadzono rozlegle prace konserwatorskie dla usunięcia szkód po trzęsieniu ziemi.
Bez wątpienia najpiękniejszy widok katedry można podziwiać nocą od strony morza, kiedy budynek jest rzęsiście oświetlony.

Jej wnętrze robi wielkie wrażenie. Przez portal o wysokości 15 m wchodzimy do nawy głównej, która od posadzki do sklepienia mierzy 44 m i zdaje się płynąć, jakby zawieszona na 14 delikatnych filarach. Rozeta jest umiejscowiona po stronie wschodniej i należy do największych na świecie (13,3 m średnicy). Efekt lekkości i światła, który emanuje z całości, potęgują rzędy mniejszych witraży.
W 1902 r. najsłynniejszemu architektowi z Barcelony, Antonio Gaudiemu, przypadło w udziale odnowienie baldachimu nad głównym ołtarzem. Modernistyczna kreacja Cierniowa korona pozostaje równie kontrowersyjna jak jego najważniejsze dzieło – kościół Sagrada Familia w Barcelonie.

Muzeum Diecezyjne w Palma De Majorka


To szczególnego rodzaju muzeum mieści się w Pałacu Biskupim na tyłach katedry i gromadzi kolekcje zbierane na całym świecie przez towarzystwa historyczne. Ekspozycja obejmuje autografy,
m.in. Napoleona Bonaparte i królowej Wiktorii, rzeźby z XV w. oraz wypchanego krokodyla z 1776 r.