Atrakcje i kultura

Choć przy pierwszym kontakcie Baleary, a zwłaszcza Majorka, wydają się kosmopolityczne, lokalne święta i uroczystości, pozwalają odkryć bogatą i pieczołowicie pielęgnowaną kulturę wysp. Jedną z najbardziej ponurych stron dyktatury frankistowskiej był zakaz celebrowania miejscowych świąt. Dziś są one obchodzone z radością i entuzjazmem, pozostawiając niezatarte wspomnienia każdemu, kto w nich uczestniczy.

Prawie codziennie gdzieś na wyspach czci się uroczyście jednego z licznych świętych. Tubylcy obchodzą 24 duże uroczystości w ciągu roku oprócz 17 świąt hiszpańskich. Z reguły ceremoniom towarzyszą parady, fajerwerki, obfity poczęstunek, muzyka i taniec, a mieszkańcy wysp przywdziewają tradycyjne stroje. Większość świąt jest ruchoma; jeśli przypadają w środę lub czwartek, zwykle są przedłużane na weekend. Najwięcej jest ich w okresie od czerwca do września. Mimo że wydarzenia historyczne i ludowe obyczaje stanowią źródło wielu zabaw, uroczystości mają jednak przede wszystkim inspirację religijną. Procesje w czasie Wielkiego Tygodnia (Semana Santa) są bardzo widowiskowe i uroczyste. Przy przytłumionym akompaniamencie werbli wąskimi uliczkami suną pokutnicy w spiczastych kapturach, przywołujących na myśl inkwizycję, oraz kobiety w mantylach, niosące święte figury i obrazy.

Atrakcje w ciągu roku:

  • 6 stycznia Trzech Króli – na Balearach odpowiednik Gwiazdki. Trzej królowie rozdają słodycze i prezenty
  • 16-17 stycznia Sant Antoni – tańce, uliczne parady, ceremonie święcenia zwierząt, zabawy ludowe
  • Pochody karnawałowe marzec/kwiecień Wielki Tydzień – procesje z pochodniami
  • 23-24 czerwca Sant Joan – tydzień pełen uroczystości, głównie w Ciutadella (pokazy sztuki Jeździeckiej)
  • 29 czerwca Sant Pere (patron rybaków) – tańce i parady na wybrzeżu
  • 16 lipca Verge dei Carmen – znane święto na wybrzeżu uświetnione regatami
  • 24-26 lipca Sant Jaume – najwspanialsze uroczystości odbywają się w Alcudia, Villa Carlos i Soller. Tańce diabłów, walki byków i fajerwerki
  • Sierpień – Międzynarodowe festiwale muzyczne w Palmie
  • Koniec września – Tygodniowe święto wina w Binissalem
  • 31 października – Tańce czarownic i diabłów
  • W przededniu Święta Zmarłych sprzedawane są cukrowe różańce

Muzyka i taniec odgrywają ogromnie ważną rolę w życiu Majorki i Minorki, Ponieważ muzyka na Balearach jest nieodłącznym elementem życia, w sposób oczywisty oferują ją również hotele swoim gościom.
Tańce ludowe wysp to ogromna różnorodność kroków i figur. Najbardziej dynamiczne i popularne są boleros, fandangos i sotas. W tańcach es cossiers i es cavallets przedstawiane są demony z rogami, inne z kolei wyobrażają zbiór oliwek lub fig. Bali d’es cossil, taniec typowy wyłącznie dla Minorki, jest spokrewniony z tańcami szkockimi. W Valldemossa i Sa Granja regularnie odbywają się pokazy tańców ludowych.
Wiele piosenek, podobnie jak hiszpańska muzyka ludowa, niemało zawdzięcza wpływom mauretańskim, niektóre zaś mają swe źródło w pieśniach średniowiecznych trubadurów prowansalskich i katalońskich.

Muzyka Balearów, choć podobna do muzyki Hiszpanii kontynentalnej, pod wieloma względami różni się też od niej, m.in. przez stosowanie specyficznych instrumentów, np. espasi, rodzaju bębenka, odmiany fleta, oraz kobzy, na której grywane są partie solowe.

Zawody w strzelaniu z procy to fascynująca rozrywka. W Palmie regularnie organizowane są konkursy; goście mówiący po hiszpańsku lub po katalońsku mogą nawet nauczyć się podstaw tego oryginalnego sportu. Wzniesiony na cześć honderos (procarzy) pomnik w ogrodach królewskich S’Hort deI Rei jest dowodem szacunku, jakim mieszkańcy wyspy darzą tę dyscyplinę.

Również piłka nożna cieszy się ogromną popularnością. Każde miasteczko ma swoją drużynę, a najważniejsze mecze odbywają się na Estadio Balear i w Palmie. Na Balearach można uprawiać wszystkie sporty wodne, od nart wodnych do nurkowania i żeglarstwa. Łowienie ryb to bardzo łatwa i niedroga rozrywka. Można również wynająć łódź i wyruszyć na odkrycie cudownych zatoczek z piaszczystymi plażami.

Korridy uważane są przez Hiszpanów raczej za sztukę, a nie sport. Walki byków, których sezon przypada latem, odbywają się w Palmie i innych miastach na Majorce – ale nie na Minorce.

W wielu kąpieliskach można wypożyczyć konie, aby odbyć przejażdżkę po plaży lub w terenie. Publiczność szczególnie lubi wyścigi kłusaków, które odbywają się przez cały rok w Son Pardo koło Palmy, a także w Mahón i Ciutadella. Na Minorce z kolei wiele uroczystości uświetniają pokazy specyficznej sztuki ujeżdżania.