Turystyczny przewodnik

Formalności celne

Artykuły wolne od opłaty celnej przy wwozie na Majorkę i Minorkę: 1 litr alkoholu, 2 litry wina i 200 papierosów. Jeśli artykuły są zakupione, opłacone w jednym z krajów Unii Europejskiej, dozwolone ilości wynoszą: 10 litrów alkoholu, 90 litrów wina i 110 iitrów piwa, wyłącznie do własnej konsumpcji. Zarówno wino, jak i piwo są tanie na miejscu, nie warto więc ich przywozić. Waluta hiszpańska i obca, przelewy bankowe i czeki podróżne do wysokości 1 miliona peset mogą być wwożone i wywożone bez ich deklarowania. Celnicy hiszpańscy są z reguły grzeczni i ugodowi.

Zdrowie

Nie są konieczne żadne szczepienia ochronne. Na wyspach nie istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiolo giczne. Najczęstszymi kłopotami zdrowotnymi, na Jakie jest narażony turysta, są niestrawność i porażenia słoneczne. Nie ma problemów z dostępem do opieki medycznej w każdym zakresie (oczywiście do limitu polisy ubezpieczeniowej).

Dojazd


Przez cały rok istnieją reglularne połączenia lotnicze obu wysp z Hiszpanią, a także z dużymi miastami eueropejskimi. Między wyspami są codzienne połączenia lotnicze, lot trwa niespełna pół godziny. Turyści przylatujący na Majorkę samolotem lądują na lotnisku Son Sant Joan 8 km od Palmy. Autobus nr 17 obsługuje linię między lotniskiem a Placa d’Espanya – w Palmie. Z lotniska Sant Lluls na Minorce , położonego 5 km od Mahón, trzeba wziąć taksówkę W ciągu całego roku istnieją doskonałe połączenia morskie między Balearami a Barceloną i Walencją. Latem rejsy odbywają się codziennie, podróż trwa 9 godz. Istnieją też sezonowe połączenia promowe z Sete we Francji, Genuą we Włoszech i Algierem.
Regularne połączenie morskie istnieje również między dwiema wyspami. Na wyspach nosi się wygodne stroje, a latem wielu turystów spędza większość czasu w kostiumach kąpielowych. Niektóre bary i restauracje nie wpuszczają osób w strojach plażowych. W hotelelach cztero- i pięciogwiazdkowych, jak również w niektórych klubach nocnych wymagana jest marynarka i krawat. Z pewnością przydadzą się wygodne buty do chodzenia po górach. Na chłodniejsze miesiące wiosenne i jesienne należy zaopatrzyć się w sweter i płaszcz od deszczu Nie wolno zapomnieć o okularach przeciwsłonecznych i kapeluszu.

Kwatery i hotele

Majorka i Minorka dysponują szeroką bazą hotelową, a w biurach podróży można otrzymać pełen wykaz miejscowych ofert (Hotele,apartamenty,kwatery,campingi). Hotele na Majorce i Minorce zaklasyfikowane są od 1 do 5-gwiazdkowych. Gran Luxe oznacza wyjątkowo wysoki standard. Apartamenty do wynajęcia z możliwością gotowania we własnym zakresie są klasyfikowane według systemu od 1 do 4 kluczy. Do cen pokoi hotelowych należy dodać 7 % VAT – w hotelach 5 gwiazdkowych wynosi on 16%. Pensjonaty i kwatery są skromne a ich klasyfikacja mieści się od 1 do 3 gwiazdek.
Klasyfikacja lokali, uzależniona od władz lokalnych, niekiedy różni się w poszczególnych regionach. W większości miasteczek są pokoje do wynajęcia – oferowane na tablicach ogłoszeniowych.


Najlepszym sposobem na uniknięcie przykrych niespodzianek jest uprzednia rezerwacja miejsc w biurze podróży dobrze znającym wyspy. Dokonując rezerwacji z zagranicy, należy zawsze prosić o jej pisemne potwierdzenie. Większość hoteli jest nieczynna w zimie, najczęściej od listopada do kwietnia, ale czasami również dłużej.

Na Majorce i Minorce jest dużo restauracji. Restauracje oferujące kompletne posiłki są klasyfikowane według systemu 1-5 widelców. Istnieją również comedores, które są rodzajem stołówek. Inne restauracje nazywają się cellers, tak jak piwnice z winem, ale nie mieszczą się pod ziemią Una marisqueria to lokal specjalizujący się w owocach morza, a un asado – w pieczonych daniach mięsnych lub barbecue. Inne lokale, takie jak tapas, tascas, bodegas, cervecerias i tabernas, są barami, w których można zjeść tapas (przekąski) i ra ciones (lekkie posiłki).

Dworzec kolejowy i dworzec autobusowy w Palmie znajdują się na Placa d’Espanya. Na Minorce autobusy kursują jedynie między Mahón a Ciutadella i kilkoma miejscowościami na wybrzeżu. Godziny odjazdów autobusów są wywieszone na przystankach lub dostępne w biurach turystycznych. W niedziele i dni wolne od pracy wszystkie środki transportu publicznego zapewniają minimum połączeń Najlepszym sposobem poznania wysp jest poruszanie się po nich wynajętym samochodem, szczególnie na Minorce. Na obu wyspach jest kilka wypożyczalni samochodów, mających swe przedstawicielstwa na lotniskach i w głównych miastach. Prowadzący samochód musi mieć powyżej 21 lat i posiadać prawo jazdy co najmniej od roku. polskie prawa jazdy są uznawane przez władze hiszpańskie. Przyjeżdżając na wyspy własnym samochodem, należy obowiązkowo ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej. Aby móc wybrać się na niektóre z bezludnych plaż Minorki, konieczny jest samochód z napędem na cztery koła. Można także wynająć motocykl. Motocykl o pojemności 75 cm3 mogą prowadzić osoby, które ukończyły 14 lat, a motocykl powyżej 75 cm3 osoby w wieku od 18 lat. Kask jest obowiązkowy.

Na Majorce bardzo wygodnym środkiem lokomocji jest też rower, Szczególnie na środkowej równinie i na wschodnim i południowym wybrzeżu. Niektóre trasy stanowią prawdziwe wyzwanie dla doświadczonych rowerzystów, głównie w Serra de Tramuntana. W Palmie można wynająć rowery terenowe. Na Minorce zaleca się używanie rowerów terenowych, ponieważ asfaltowa szosa często zamienia się w wyboistą polną drogę.


Prowadzenie samochodu

Ograniczenia prędkości wynoszą 120 km/h na autostradach, 100 km/h na drogach głów nych, 90 km/h na innych i 60 km/h w mieście. Zapięcie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe na przednich siedzeniach, a na tylnych, jeżeli samochód jest w nie wyposażony. Za przekroczenie prędkości grozi mandat płacony na miejscu .

Parking

Chcąc zaparkować w głównych miastach, należy wykupić kwit w automacie parkingowym na chodniku lub w kiosku. Stacje benzynowe są w większości otwarte od 6 do 22, zamknięte w niedziele i dni wolne od pracy. Na Minorce stacje benzynowe są nieliczne i oddalone od siebie. Jedynie na największych z nich istnieje samoobsługa.