Co zwiedzić

Barri Gotic

Na tę gotycką dzielnicę Palmy składa się plątanina wąskich uliczek wokół katedry. Można tu podziwiać wspaniale dawne rezydencje, niektóre liczące ponad 500 lat, o pociemniałych murach z szerokimi drewnianymi portalami zaopatrzonymi w kołatki z brązu. Przez żelazną kratę widoczne są bogate patia ozdobione fontanną, dające wyobrażenie o świetności tych siedzib.
Jedna z nich (na Carrer de Sant Joan) została zamieniona na wspaniały bar Abaco. Elegancka klientela słuchając tu operowych arii podziwia stary wystrój wnętrza i bajeczne kompozycje kwiatowe.

Palau de Almudaina

Leżący naprzeciw katedry Palau de Almudaina, nim stał się siedzibą muzeum narodowego oraz główną kwaterą wojskową Balearów, pełnił kolejno rolę rzymskiej cytadeli, mauretańskiego pałacu i królewskiej rezydencji. Warto zobaczyć w nim salę tronową z XIII w. i kaplicę królewską Santa Ana z XIV w. o ciekawym romańskim portalu.

La Llotja


La Llotja powstała w latach 1426-50, aby pełnić rolę giełdy w Palmie. Nazwisko jej budowniczego Guillema Sagrera nosi promenada nad brzegiem morza. Budynek, piękny przykład stylu gotyckiego, zdobią chimery i wieże z blankami. Wewnątrz wysmukłe kolumny prowadzące ku wysokiemu łukowemu sklepieniu sprawiają wrażenie gaju palmowego. To właśnie tutaj Krzysztof Kolumb sprzedawał jedwab i, jak mówi legenda, planował swą odkrywczą wyprawę do Nowego Świata. Dzisiaj budynek jest siedzibą galerii sztuki.

Museu de Mallorca

Umiejscowione w prywatnej rezydencji z XVII w. na Carrer de Portella muzeum mieści dwa działy: wykopaliska archeologiczne i sztuki piękne. Eksponowane są dzieła kultur muzułmańskich, rzeźby z kościołów na Majorce oraz piękna kolekcja gotyckiego malarstwa, a także prace współczesnych artystów lokalnych.

Banys Arabs

Pozostałości łaźni arabskich sprzed tysiąca lat na Carrl’r Serra to jeden z rzadkich przykładów architektury mauretańskiej w mieście. Zespół kolumn i łuków w kształcie podkowy, uważanych za przeniesione z innych budowli, podtrzymuje kopułę sklepienia.

Palau Vivot

Ta wspaniała prywatna rezydencja z XVIIl w. na Carrer Savella jest zamknięta dla zwiedzających, ale warto obejrzeć chociaż jej imponujący dziedziniec.

Convent de Sant Francesc

Klasztor, położony na Placa Sant Francesc w miejscu dawnej mauretańskiej manufaktury mydła, jest ciągle zamieszkany. Zwiedzający wchodzą przez krużganki ozdobione wysmukłymi gotyckimi kolumienkami. Za ołtarzem w pierwszej kaplicy na lewo znajduje się grób wielkiego miejscowego bohatera Ramóna Llulla. Na zewnątrz stoi posąg brata Junipero Serry, który w XVII w. stworzył pierwsze misje w Kalifornii

Baratillo

Pchli targ w Palmie na Avinguda Gabriel Alomar i Villalonga jest czynny w soboty rano. Sprzedaje się tam wszystko: od staroci i przedmiotów codziennego użytku po wyjątkowo tanie sztuczne perły z Manacor. Miejsce to łączy koloryt lokalny z międzynarodową atmosferą, przyciąga jednak oszustów i kieszonkowców.

Zakupy

Duże sklepy leżą przy Avinguda dei Rei Jaume III i c/Sindicato. Najelegantsze z nich są otwarte przez cały dzień. Najłatwiej do nich dojść od Passeig des Bom w kierunku Placa Weylers, potem na zachód na Placa Pio XII. Avinguda znana jest ze sklepów z konfekcją i biżuterii, oferujących najbardziej wyszukane i najdroższe wyroby pochodzące z całego świata.

Niektóre miejscowe produkty stanowią niewątpliwie udany zakup, na przykład haftowane lniane obrusy, perły z Manacor, obuwie i artykuły skórzane z Inca. Na Placa Major w piątki i soboty odbywa się targ rzemiosła. Targi są jedynym miejscem, gdzie można się targować, ale z umiarem. Turyści zagraniczni mogą otrzymać zwrot VAT (należy pobrać formularz u sprzedawcy dla przedłożenia go w odpowiednim biurze na lotnisku).

Castell de Bellver


Ten duży okrągły zamek wznoszący się na wzgórzu na zachód od Palmy króluje nad okolicą. Jego budowę rozpoczęto w 1309 r. Na ścianach wieży widnieją nazwiska skazańców wyryte przed egzekucją. Do zamku można dostać się taksówką i wrócić pieszo przez wspaniałe piniowe lasy szlak zaczyna się naprzeciw wejścia.